Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GT300YH120N
VS-GT300YH120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GT300YH120N
Brief Description
IGBT 1200V 341A 1042W DIAP
Datasheet Download
VS-GT300YH120N.pdf
Availability of VS-GT300YH120N
QUANTITY
VS-GT300YH120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GT300YH120N
Internal Part NumberEIS-VS-GT300YH120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
Series-
IGBT TypeTrench
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)341A
Power - Max1042W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.17V @ 15V, 300A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)300µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce36nF @ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 8)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GT300YH120N
Related LinksVS-GT30, VS-GT300YH120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GT300YH120N Details Description
Related parts for VS-GT300YH120N
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
RES SMD 510M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf