Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA12PA120CPBF
VS-HFA12PA120CPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA12PA120CPBF
Brief Description
DIODE ARRAY GP 1200V 6A TO247AC
Datasheet Download
VS-HFA12PA120CPBF.pdf
Availability of VS-HFA12PA120CPBF
QUANTITY
VS-HFA12PA120CPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA12PA120CPBF
Internal Part NumberEIS-VS-HFA12PA120CPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)80ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA12PA120CPBF
Related LinksVS-HFA12, VS-HFA12PA120CPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA12PA120CPBF Details Description
Related parts for VS-HFA12PA120CPBF
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
WASHER SHOULDER NYLON datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf