Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA140FA120
VS-HFA140FA120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA140FA120
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 70A SOT227
Datasheet Download
VS-HFA140FA120.pdf
Availability of VS-HFA140FA120
QUANTITY
VS-HFA140FA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA140FA120
Internal Part NumberEIS-VS-HFA140FA120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHEXFRED® Ultrafast Soft Recovery Diode, 140A
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If*
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA140FA120
Related LinksVS-HFA1, VS-HFA140FA120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA140FA120 Details Description
Related parts for VS-HFA140FA120
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 IDC datasheet.pdf
RES SMD 6.12K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 35A DO5 datasheet.pdf