Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA280NJ60CPBF
VS-HFA280NJ60CPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA280NJ60CPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE HEXFRED 280A 600V TO-244
Datasheet Download
VS-HFA280NJ60CPBF.pdf
Availability of VS-HFA280NJ60CPBF
QUANTITY
VS-HFA280NJ60CPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA280NJ60CPBF
Internal Part NumberEIS-VS-HFA280NJ60CPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
Packaging*
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)280A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 210A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)39ns
Current - Reverse Leakage @ Vr8µA @ 600V
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA280NJ60CPBF
Related LinksVS-HFA28, VS-HFA280NJ60CPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA280NJ60CPBF Details Description
Related parts for VS-HFA280NJ60CPBF
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
THERMAL PAD 8"X16" datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 10W datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf