Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-HFA60EA120P
VS-HFA60EA120P picture photo
Mfg. Part Number
VS-HFA60EA120P
Brief Description
DIODE HEXFRED 30A 1200V SOT-227
Datasheet Download
VS-HFA60EA120P.pdf
Availability of VS-HFA60EA120P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-HFA60EA120P Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-HFA60EA120P
Internal Part NumberEIS-VS-HFA60EA120P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Feb/2014
Standard Package180
SeriesHEXFRED®
PackagingTray
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-HFA60EA120P
Related LinksVS-HFA6, VS-HFA60EA120P Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-HFA60EA120P Details Description
Related parts for VS-HFA60EA120P
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1210 X7R 2.2レF 25V datasheet.pdf