Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-MBR150TR
VS-MBR150TR picture photo
Mfg. Part Number
VS-MBR150TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL
Datasheet Download
VS-MBR150TR.pdf
Availability of VS-MBR150TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-MBR150TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-MBR150TR
Internal Part NumberEIS-VS-MBR150TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-MBR150TR
Related LinksVS-MB, VS-MBR150TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-MBR150TR Details Description
Related parts for VS-MBR150TR
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 550MA 978 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf