Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1053C22S20L
VS-SD1053C22S20L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1053C22S20L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 1050A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1053C22S20L.pdf
Availability of VS-SD1053C22S20L
QUANTITY
VS-SD1053C22S20L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1053C22S20L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1053C22S20L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1050A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1053C22S20L
Related LinksVS-SD105, VS-SD1053C22S20L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1053C22S20L Details Description
Related parts for VS-SD1053C22S20L
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A FMALE 3POS 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK LONG PIN PANEL B datasheet.pdf