Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C04L
VS-SD1100C04L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C04L
Brief Description
DIODE MODULE 400V 1170A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1100C04L.pdf
Availability of VS-SD1100C04L
QUANTITY
VS-SD1100C04L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C04L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C04L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1170A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C04L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C04L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C04L Details Description
Related parts for VS-SD1100C04L
RES SMD 14.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 8A datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 1PH ZC 480 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf