Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C08L
VS-SD1100C08L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C08L
Brief Description
DIODE MODULE 800V 1170A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1100C08L.pdf
Availability of VS-SD1100C08L
QUANTITY
VS-SD1100C08L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C08L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C08L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1170A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C08L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C08L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C08L Details Description
Related parts for VS-SD1100C08L
CONN JACK STEREO R/A 5PIN 3.5MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 125V 7A SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.99"L X 3.93"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
2700UF 100V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf