Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C12C
VS-SD1100C12C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C12C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 1400A B-43
Datasheet Download
VS-SD1100C12C.pdf
Availability of VS-SD1100C12C
QUANTITY
VS-SD1100C12C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C12C
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C12C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C12C
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C12C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C12C Details Description
Related parts for VS-SD1100C12C
HOLDER BATT 1-AAA CELL SLDR LUGS datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 4MM SMD .5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 30' NM UHFM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PGA281 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
220UF 16V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf