Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C16C
VS-SD1100C16C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C16C
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 1400A B-43
Datasheet Download
VS-SD1100C16C.pdf
Availability of VS-SD1100C16C
QUANTITY
VS-SD1100C16C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C16C
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C16C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)1400A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C16C
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C16C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C16C Details Description
Related parts for VS-SD1100C16C
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
SLDSW 10A .11QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LASER SENSOR 150MM PNP M12 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 20K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf