Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C16L
VS-SD1100C16L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C16L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 1170A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1100C16L.pdf
Availability of VS-SD1100C16L
QUANTITY
VS-SD1100C16L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C16L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C16L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)1170A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C16L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C16L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C16L Details Description
Related parts for VS-SD1100C16L
CAP CER 3.9UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 7A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA TSLP7-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 110W datasheet.pdf