Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C16L
VS-SD1100C16L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C16L
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 1170A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1100C16L.pdf
Availability of VS-SD1100C16L
QUANTITY
VS-SD1100C16L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C16L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C16L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)1170A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.31V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C16L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C16L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C16L Details Description
Related parts for VS-SD1100C16L
IC DAC 10BIT CURRENT-SINK 8LFCSP datasheet.pdf
VCO 2200-2570 MHZ REDBOX datasheet.pdf
TOOL BATTERY HYDRAULIC CRIMPING datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
BHZ 5.00/03/90LH BK/OR datasheet.pdf
ZX2 CONTROLLER SPECIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf