Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1100C22L
VS-SD1100C22L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1100C22L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Datasheet Download
VS-SD1100C22L.pdf
Availability of VS-SD1100C22L
QUANTITY
VS-SD1100C22L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1100C22L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1100C22L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)1100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.44V @ 1500A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeStud Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1100C22L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1100C22L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1100C22L Details Description
Related parts for VS-SD1100C22L
IC Z8 4K ROM KEYBOARD 44PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
2MM CABLE HOLDER STR V-0 19CKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CLIP-TAG "8", .128"-.177" datasheet.pdf
CONN FPC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf