| Internal Part Number | EIS-VS-SD1500C08L | |
| Standard Package | 3 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1600A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.64V @ 3000A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 800V | |