Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD1500C25L
VS-SD1500C25L picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD1500C25L
Brief Description
DIODE MODULE 2.5KV 1600A DO200AB
Datasheet Download
VS-SD1500C25L.pdf
Availability of VS-SD1500C25L
QUANTITY
VS-SD1500C25L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD1500C25L
Internal Part NumberEIS-VS-SD1500C25L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2500V (2.5kV)
Current - Average Rectified (Io)1600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.64V @ 3000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD1500C25L
Related LinksVS-SD1, VS-SD1500C25L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD1500C25L Details Description
Related parts for VS-SD1500C25L
RES SMD 9.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .250 AU datasheet.pdf
RES SMD 4.22M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf