Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD2500C16K
VS-SD2500C16K picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD2500C16K
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 3000A DO200AC
Datasheet Download
VS-SD2500C16K.pdf
Availability of VS-SD2500C16K
QUANTITY
VS-SD2500C16K Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD2500C16K
Internal Part NumberEIS-VS-SD2500C16K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)3000A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.41V @ 4000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr75mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AC, K-PUK
Supplier Device PackageDO-200AC, K-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD2500C16K
Related LinksVS-SD2, VS-SD2500C16K Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD2500C16K Details Description
Related parts for VS-SD2500C16K
DC/DC CONVERTER 1.2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 17 MOHM TH datasheet.pdf
ALLIGATOR CLAMP 5 1/2IN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 69.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf