Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-SD603C14S15C
VS-SD603C14S15C picture photo
Mfg. Part Number
VS-SD603C14S15C
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 600A B-43
Datasheet Download
VS-SD603C14S15C.pdf
Availability of VS-SD603C14S15C
QUANTITY
VS-SD603C14S15C Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-SD603C14S15C
Internal Part NumberEIS-VS-SD603C14S15C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.97V @ 1885A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr45mA @ 1400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseB-43, PUK
Supplier Device PackageB-43, Hockey PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-SD603C14S15C
Related LinksVS-SD60, VS-SD603C14S15C Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-SD603C14S15C Details Description
Related parts for VS-SD603C14S15C
CONN STRAIN RELIEF 20POS 820SER datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT GREEN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48XFLGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 24VDC 0402 datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf