Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST1000C12K1
VS-ST1000C12K1 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST1000C12K1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1200V 2913A K-PUK
Datasheet Download
VS-ST1000C12K1.pdf
Availability of VS-ST1000C12K1
QUANTITY
VS-ST1000C12K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST1000C12K1
Internal Part NumberEIS-VS-ST1000C12K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)1473A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2913A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17000A, 18100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, K-PUK, A-24
Supplier Device PackageA-24 (K-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST1000C12K1
Related LinksVS-ST10, VS-ST1000C12K1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST1000C12K1 Details Description
Related parts for VS-ST1000C12K1
TRANS PNP 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT 2.5MM TIN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
MINIMC-GIGABIT MODULE, TX/SSLX-S datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf