Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST1000C22K1
VS-ST1000C22K1 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST1000C22K1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 2200V 2913A K-PUK
Datasheet Download
VS-ST1000C22K1.pdf
Availability of VS-ST1000C22K1
QUANTITY
VS-ST1000C22K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST1000C22K1
Internal Part NumberEIS-VS-ST1000C22K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State2200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)1473A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2913A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17000A, 18100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, K-PUK, A-24
Supplier Device PackageA-24 (K-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST1000C22K1
Related LinksVS-ST10, VS-ST1000C22K1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST1000C22K1 Details Description
Related parts for VS-ST1000C22K1
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 320MW SOD323 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf