Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST1000C24K0L
VS-ST1000C24K0L picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST1000C24K0L
Brief Description
SCR 2400V 2913A K-PUK
Datasheet Download
VS-ST1000C24K0L.pdf
Availability of VS-ST1000C24K0L
QUANTITY
VS-ST1000C24K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST1000C24K0L
Internal Part NumberEIS-VS-ST1000C24K0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
Voltage - Off State2400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)1473A
Current - On State (It (RMS)) (Max)2913A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17000A, 18100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, K-PUK, A-24
Supplier Device PackageA-24 (K-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST1000C24K0L
Related LinksVS-ST10, VS-ST1000C24K0L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST1000C24K0L Details Description
Related parts for VS-ST1000C24K0L
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 17X4" GRY datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 130MA 9.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 100CPR 4MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 111MA 1W datasheet.pdf
COMBO 7W2 F SOD ZINC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf