Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST110S04P1VPBF
VS-ST110S04P1VPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST110S04P1VPBF
Brief Description
SCR 400V 175A TO-94
Datasheet Download
VS-ST110S04P1VPBF.pdf
Availability of VS-ST110S04P1VPBF
QUANTITY
VS-ST110S04P1VPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST110S04P1VPBF
Internal Part NumberEIS-VS-ST110S04P1VPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)175A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2270A, 2380A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AC (TO-94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST110S04P1VPBF
Related LinksVS-ST110, VS-ST110S04P1VPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST110S04P1VPBF Details Description
Related parts for VS-ST110S04P1VPBF
CONN RECEPT 60POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.98 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER MARKO-C. 25X25X25 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf