Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST110S16M1PBF
VS-ST110S16M1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST110S16M1PBF
Brief Description
SCR 1600V 175A TO-94
Datasheet Download
VS-ST110S16M1PBF.pdf
Availability of VS-ST110S16M1PBF
QUANTITY
VS-ST110S16M1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST110S16M1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-ST110S16M1PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Voltage - Off State1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)175A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2270A, 2380A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AC (TO-94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST110S16M1PBF
Related LinksVS-ST110, VS-ST110S16M1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST110S16M1PBF Details Description
Related parts for VS-ST110S16M1PBF
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
I1 DIE OF 190320258 INSUL datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf