Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST303C12LFK1L
VS-ST303C12LFK1L picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST303C12LFK1L
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1200V 1180A B-PUK
Datasheet Download
VS-ST303C12LFK1L.pdf
Availability of VS-ST303C12LFK1L
QUANTITY
VS-ST303C12LFK1L Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST303C12LFK1L
Internal Part NumberEIS-VS-ST303C12LFK1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)2.16V
Current - On State (It (AV)) (Max)620A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1180A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)6690A, 7000A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AB, E-PUK
Supplier Device PackageTO-200AB (E-Puk)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST303C12LFK1L
Related LinksVS-ST303, VS-ST303C12LFK1L Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST303C12LFK1L Details Description
Related parts for VS-ST303C12LFK1L
ADD-A-RACK ECONOMIZER VENTED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf