Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST330S12P0
VS-ST330S12P0 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST330S12P0
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHAS CONT 1200V 330A TO-118C
Datasheet Download
VS-ST330S12P0.pdf
Availability of VS-ST330S12P0
QUANTITY
VS-ST330S12P0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST330S12P0
Internal Part NumberEIS-VS-ST330S12P0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)330A
Current - On State (It (RMS)) (Max)520A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9000A, 9420A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AE, TO-118-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AE (TO-118)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST330S12P0
Related LinksVS-ST3, VS-ST330S12P0 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST330S12P0 Details Description
Related parts for VS-ST330S12P0
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 26-28AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY PACK 3.6V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf