Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-ST330S14P0
VS-ST330S14P0 picture photo
Mfg. Part Number
VS-ST330S14P0
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 1400V 330A TO118C
Datasheet Download
VS-ST330S14P0.pdf
Availability of VS-ST330S14P0
QUANTITY
VS-ST330S14P0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-ST330S14P0
Internal Part NumberEIS-VS-ST330S14P0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.52V
Current - On State (It (AV)) (Max)330A
Current - On State (It (RMS)) (Max)520A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Current - Off State (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9000A, 9420A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AE, TO-118-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AE (TO-118)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-ST330S14P0
Related LinksVS-ST3, VS-ST330S14P0 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-ST330S14P0 Details Description
Related parts for VS-ST330S14P0
FIXED IND 150UH 800MA 550 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 257VC DO204AC datasheet.pdf
V850ES SX2 IECUBE UNIT datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 8.9X381MM datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H datasheet.pdf
2.5 S.D.LOCK HDR ASSY 4P H/PRO datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT PW 5M PNP NC datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf