Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T40HF120
VS-T40HF120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T40HF120
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 40A D-55
Datasheet Download
VS-T40HF120.pdf
Availability of VS-T40HF120
QUANTITY
VS-T40HF120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T40HF120
Internal Part NumberEIS-VS-T40HF120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T40HF120
Related LinksVS-T4, VS-T40HF120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T40HF120 Details Description
Related parts for VS-T40HF120
IDC CABLE - HKR26H/AE26G/HPL26H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X1MM W/ADH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.5K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC SMA datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2A datasheet.pdf