Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T70HF60
VS-T70HF60 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T70HF60
Brief Description
DIODE MODULE 600V 70A D-55
Datasheet Download
VS-T70HF60.pdf
Availability of VS-T70HF60
QUANTITY
VS-T70HF60 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T70HF60
Internal Part NumberEIS-VS-T70HF60
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T70HF60
Related LinksVS-T7, VS-T70HF60 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T70HF60 Details Description
Related parts for VS-T70HF60
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf