Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T85HFL10S02
VS-T85HFL10S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T85HFL10S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 85A D-55
Datasheet Download
VS-T85HFL10S02.pdf
Availability of VS-T85HFL10S02
QUANTITY
VS-T85HFL10S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T85HFL10S02
Internal Part NumberEIS-VS-T85HFL10S02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T85HFL10S02
Related LinksVS-T85H, VS-T85HFL10S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T85HFL10S02 Details Description
Related parts for VS-T85HFL10S02
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 70A D-55 datasheet.pdf
IC MPU PENTIUM MMX 166MHZ 296PGA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .140" datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR W. HARAX M12 datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.3V 4-USPN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf