Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T85HFL60S02
VS-T85HFL60S02 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T85HFL60S02
Brief Description
DIODE MODULE 600V 85A D-55
Datasheet Download
VS-T85HFL60S02.pdf
Availability of VS-T85HFL60S02
QUANTITY
VS-T85HFL60S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T85HFL60S02
Internal Part NumberEIS-VS-T85HFL60S02
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T85HFL60S02
Related LinksVS-T85H, VS-T85HFL60S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T85HFL60S02 Details Description
Related parts for VS-T85HFL60S02
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 64K 20SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SMINI2 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
24P MTA156 PSTD CONN 22AWG LF datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEX PNEU datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf