Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-T90RIA40
VS-T90RIA40 picture photo
Mfg. Part Number
VS-T90RIA40
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CONT 400V 90A D-55
Datasheet Download
VS-T90RIA40.pdf
Availability of VS-T90RIA40
QUANTITY
VS-T90RIA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-T90RIA40
Internal Part NumberEIS-VS-T90RIA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-006-2014-Rev-0 03/Mar/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Current - On State (It (AV)) (Max)90A
Current - On State (It (RMS)) (Max)141A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1780A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-T90RIA40
Related LinksVS-T9, VS-T90RIA40 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-T90RIA40 Details Description
Related parts for VS-T90RIA40
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWP HV DETECT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
OSC CRO 2400-2569 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf