Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-UFB280FA20
VS-UFB280FA20 picture photo
Mfg. Part Number
VS-UFB280FA20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 200V 175A SOT227
Datasheet Download
VS-UFB280FA20.pdf
Availability of VS-UFB280FA20
QUANTITY
VS-UFB280FA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-UFB280FA20
Internal Part NumberEIS-VS-UFB280FA20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVS-UF Series Ultrafast Diodes Modules
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)175A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-UFB280FA20
Related LinksVS-UFB, VS-UFB280FA20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-UFB280FA20 Details Description
Related parts for VS-UFB280FA20
IC REG BCK 1.25V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP MINIATURE 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8SON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf