Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKDS403/100
VS-VSKDS403/100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKDS403/100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 200A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKDS403/100.pdf
Availability of VS-VSKDS403/100
QUANTITY
VS-VSKDS403/100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKDS403/100
Internal Part NumberEIS-VS-VSKDS403/100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-013-2014 Rev 0 10/Jul/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If990mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKDS403/100
Related LinksVS-VSKD, VS-VSKDS403/100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKDS403/100 Details Description
Related parts for VS-VSKDS403/100
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.7A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 5 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 42MM PANEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf