Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKDS403/100
VS-VSKDS403/100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKDS403/100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 200A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKDS403/100.pdf
Availability of VS-VSKDS403/100
QUANTITY
VS-VSKDS403/100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKDS403/100
Internal Part NumberEIS-VS-VSKDS403/100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-013-2014 Rev 0 10/Jul/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If990mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKDS403/100
Related LinksVS-VSKD, VS-VSKDS403/100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKDS403/100 Details Description
Related parts for VS-VSKDS403/100
RES 6.8 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V W/CAPS 24-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf