Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKL105/12
VS-VSKL105/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKL105/12
Brief Description
MODULE DIODE 1200V 105A ADD-A-PA
Datasheet Download
VS-VSKL105/12.pdf
Availability of VS-VSKL105/12
QUANTITY
VS-VSKL105/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKL105/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKL105/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
Packaging*
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKL105/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKL105/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKL105/12 Details Description
Related parts for VS-VSKL105/12
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-3PN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf