Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKN71/12
VS-VSKN71/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKN71/12
Brief Description
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKN71/12.pdf
Availability of VS-VSKN71/12
QUANTITY
VS-VSKN71/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKN71/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKN71/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)75A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1300A, 1360A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKN71/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKN71/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKN71/12 Details Description
Related parts for VS-VSKN71/12
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 12POS MCP .110 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
18 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.38A SOT323 datasheet.pdf