Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT105/06
VS-VSKT105/06 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT105/06
Brief Description
MODULE THY 600V 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT105/06.pdf
Availability of VS-VSKT105/06
QUANTITY
VS-VSKT105/06 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT105/06
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT105/06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT105/06
Related LinksVS-VSK, VS-VSKT105/06 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT105/06 Details Description
Related parts for VS-VSKT105/06
OSC XO 17.734475MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2D CR PNP WIDE VIEW SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG BUCK 20V 2.5A datasheet.pdf