Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT170-14PBF
VS-VSKT170-14PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT170-14PBF
Brief Description
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT170-14PBF.pdf
Availability of VS-VSKT170-14PBF
QUANTITY
VS-VSKT170-14PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT170-14PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT170-14PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)170A
Current - On State (It (RMS)) (Max)377A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT170-14PBF
Related LinksVS-VSKT1, VS-VSKT170-14PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT170-14PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT170-14PBF
FIXED IND 390NH 80MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
BATTERY PK 9.6V 5000 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE ENTRY SEAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
MEMORY UNIT EPROM SOCKET datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL datasheet.pdf