Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT320-12PBF
VS-VSKT320-12PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT320-12PBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE THYRISTOR 230A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT320-12PBF.pdf
Availability of VS-VSKT320-12PBF
QUANTITY
VS-VSKT320-12PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT320-12PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT320-12PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)320A
Current - On State (It (RMS)) (Max)710A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9000A, 9420A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT320-12PBF
Related LinksVS-VSKT3, VS-VSKT320-12PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT320-12PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT320-12PBF
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 14.1UH 1.71A 103 MOHM datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
3P ST-TIMER GEH V0 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf