Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT430-16PBF
VS-VSKT430-16PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT430-16PBF
Brief Description
SCR DBL HISCR 1600V 430A MAGNAPA
Datasheet Download
VS-VSKT430-16PBF.pdf
Availability of VS-VSKT430-16PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-VSKT430-16PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT430-16PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT430-16PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN-DD-016-2014 Rev 00 01/Aug/2014
Standard Package1
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)430A
Current - On State (It (RMS)) (Max)675A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)15700A, 16400A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSUPER MAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT430-16PBF
Related LinksVS-VSKT4, VS-VSKT430-16PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT430-16PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT430-16PBF
SWITCH ROTARY DIP HEX SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS BH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 845 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 10 OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf