Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT570-18PBF
VS-VSKT570-18PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT570-18PBF
Brief Description
MODULE THY 570A SMAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT570-18PBF.pdf
Availability of VS-VSKT570-18PBF
QUANTITY
VS-VSKT570-18PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT570-18PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT570-18PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)570A
Current - On State (It (RMS)) (Max)895A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-SuperMAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT570-18PBF
Related LinksVS-VSKT5, VS-VSKT570-18PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT570-18PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT570-18PBF
MOSFET N-CH 20V 110A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP 200MHZ DUAL 20-SOIC datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 530VAC datasheet.pdf
RES SMD 115KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
LED RECT BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMAJ datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf