Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKU105/06
VS-VSKU105/06 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKU105/06
Brief Description
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKU105/06.pdf
Availability of VS-VSKU105/06
QUANTITY
VS-VSKU105/06 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKU105/06
Internal Part NumberEIS-VS-VSKU105/06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2000A, 2094A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKU105/06
Related LinksVS-VSK, VS-VSKU105/06 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKU105/06 Details Description
Related parts for VS-VSKU105/06
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 143MA 9.8 OHM datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf