Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKV56/12
VS-VSKV56/12 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKV56/12
Brief Description
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKV56/12.pdf
Availability of VS-VSKV56/12
QUANTITY
VS-VSKV56/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKV56/12
Internal Part NumberEIS-VS-VSKV56/12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1200A, 1256A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKV56/12
Related LinksVS-VSK, VS-VSKV56/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKV56/12 Details Description
Related parts for VS-VSKV56/12
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V datasheet.pdf
FILTER LINE RFI WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS 28AWG 12" datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 15A TO220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 4.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf