Volgen/Division of Kaga Electronics USA VSA24-3.3S1R2
VSA24-3.3S1R2 picture photo
Mfg. Part Number
VSA24-3.3S1R2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.3V OUT 1.2A SIP
Datasheet Download
VSA24-3.3S1R2.pdf
Availability of VSA24-3.3S1R2
QUANTITY
VSA24-3.3S1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSA24-3.3S1R2
Internal Part NumberEIS-VSA24-3.3S1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVSA Series 5 Watt Application Note
Product Training ModulesDC-DC High Response Output
Featured ProductV Series High Speed DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVSA
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension1.00" L x 0.28" W x 0.94" H (25.4mm x 7.0mm x 24.0mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSA24-3.3S1R2
Related LinksVSA24-, VSA24-3.3S1R2 Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
VSA24-3.3S1R2 Details Description
Related parts for VSA24-3.3S1R2
JUMPER-H1507TR/A3048A/H1505TR 5" datasheet.pdf
TRANSFORMER PULSE 100MH 5.2DCR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RACK COOLING AIR CONDITIONER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
C/A, 48F 50/125UM OM2, MPO(F), 5 datasheet.pdf
AB 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf