CUI Inc. VSBU-120-3.3
VSBU-120-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-3.3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-3.3.pdf
Availability of VSBU-120-3.3
QUANTITY
VSBU-120-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-3.3
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-3.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSBU-120 Series Cert of Compliance
3D ModelVSBU-120-3.3
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)22A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max73W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-3.3
Related LinksVSBU-1, VSBU-120-3.3 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-3.3 Details Description
Related parts for VSBU-120-3.3
IC OPAMP VIDEO HP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS SGL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR NX5/PX-SB1 datasheet.pdf
SL-SMT3.50/09/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf