CUI Inc. VSBU-120-D524A
VSBU-120-D524A picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-D524A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-D524A.pdf
Availability of VSBU-120-D524A
QUANTITY
VSBU-120-D524A Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-D524A
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-D524A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSBU-120-D Series Cert of Compliance
3D ModelVSBU-120-D524A
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120-D
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 3.5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-D524A
Related LinksVSBU-12, VSBU-120-D524A Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-D524A Details Description
Related parts for VSBU-120-D524A
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION 20MSPS AD9204 datasheet.pdf
RES 113 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 12.362K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A LGA datasheet.pdf