CUI Inc. VSBU-120-T3512B
VSBU-120-T3512B picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-T3512B
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-T3512B.pdf
Availability of VSBU-120-T3512B
QUANTITY
VSBU-120-T3512B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-T3512B
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-T3512B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSBU-120-T Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 1A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max91W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-T3512B
Related LinksVSBU-12, VSBU-120-T3512B Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-T3512B Details Description
Related parts for VSBU-120-T3512B
MINIGRABBER W/6-32 THREAD RED datasheet.pdf
IC RCVR TRIPLE RS422/485 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.45A 240 MOHM datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf