CUI Inc. VSBU-120-T510B
VSBU-120-T510B picture photo
Mfg. Part Number
VSBU-120-T510B
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-10V 120W
Datasheet Download
VSBU-120-T510B.pdf
Availability of VSBU-120-T510B
QUANTITY
VSBU-120-T510B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSBU-120-T510B
Internal Part NumberEIS-VSBU-120-T510B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSBU-120-T Series Cert of Compliance
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSBU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 210V
Voltage - Output 3-10V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 1A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSBU-120-T510B
Related LinksVSBU-12, VSBU-120-T510B Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSBU-120-T510B Details Description
Related parts for VSBU-120-T510B
IC REG LDO -6V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD DIGITAL CAPACIT datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH LIMT SPDT 5A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABL SMB R/A JACK-JACK RG316 48" datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/12/135 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 946MA 216 MOHM datasheet.pdf