Virtium Technology Inc. VSFBM4PI016G-100
VSFBM4PI016G-100 picture photo
Mfg. Part Number
VSFBM4PI016G-100
Manufacturer
Product Category
Solid State Drives (SSDs)
Brief Description
SSD M2 SATA 42MM 16GB PE SLC IND
Datasheet Download
VSFBM4PI016G-100.pdf
Availability of VSFBM4PI016G-100
QUANTITY
VSFBM4PI016G-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSFBM4PI016G-100
Internal Part NumberEIS-VSFBM4PI016G-100
Category Memory Cards, Modules
FamilySolid State Drives (SSDs)
SeriesStorFly® M.2
Memory Size16GB
Memory TypeFLASH - NAND (SLC)
Form FactorM.2 Module
Speed - Read370MB/s
Speed - Write280MB/s
Voltage - Supply-
TypeSATA III
Current - Max-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
Size / Dimension42.15mm x 22.15mm x 3.65mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSFBM4PI016G-100
Related LinksVSFBM4PI, VSFBM4PI016G-100 Datasheet, Virtium Technology Inc. Distributor
VSFBM4PI016G-100 Details Description
Related parts for VSFBM4PI016G-100
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW datasheet.pdf