Vishay Semiconductor/Diodes Division VSIB10A60-E3/45
VSIB10A60-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
VSIB10A60-E3/45
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE 10A 600V SGL BRIDGE 4SIP
Datasheet Download
VSIB10A60-E3/45.pdf
Availability of VSIB10A60-E3/45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSIB10A60-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSIB10A60-E3/45
Internal Part NumberEIS-VSIB10A60-E3/45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)600V
Current - DC Forward (If) (Max)10A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, GSIB-5S
Supplier Device PackageGSIB-5S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSIB10A60-E3/45
Related LinksVSIB10A, VSIB10A60-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSIB10A60-E3/45 Details Description
Related parts for VSIB10A60-E3/45
IC MCU OTP 32K ZIRC 44QFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 3/4" X 200' datasheet.pdf
TXRX QUAD MULTI-RATE 289-EBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 380V 16A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf